Cilt Bakımı

Cildiniz sizin kartvizitinizdir. Cildinize yapılan bakım sayesinde kendinizi daha zinde ve genç hissedersiniz.

Cildimiz 3 farklı katmandan oluşmaktadır. Dermis, Hipodermis ve Epidermis. Cildin en üst katmanı epidermis, koruyucu katmandır.

Dermis Tabakası Kısımları

  • Kalojen Tabakası
  • Elastin Tabakası
  • Protein Lifleri
  • Polisakkaritler

Bu katmanlar cilde dayanıklılık, esneklik ve nem tutabilme özellikleri sağlar.

Normal bir cildin sağlığını ve güzelliğini sürdürebilmesi için en üstteki ölü hücrelerin sürekli dökülüp yenilenmeleri gerekir.

İçten(hormonal bozukluklar, stres) ve dıştan gelen etkenler (sigara, alkol, madde bağımlılığı, kötü beslenme, yanlış kozmetik ürün kullanımı, yetersiz uyku, hava kirliliği, mevsim değişmeleri) cildin yıpranmasında, yaşlanmasında ve kırışmasında etkili rol oynar. Bunların yanısıra yaşam biçimi de deri yaşlanmasında etkili olabilir.

Yaşlanmayla birlikte derinin iç tabakası dermiste bulunan kolajen ve derinin elastikiyetini sağlayan elastin lifleri azalır. Bu durum deri incelmesine, kanlanmasına, yağ bezlerinin yağ üretmesinin azalmasına yol açar. Böylece deri ince, kuru, kırışık ve elastikiyetsiz olur. Bu doğal değişiklikler güneş, stres, kötü beslenme, çevre kirliliği, sigara, alkol ile hızlanır.

 

Cilt yapısında önemli faktörlerden biriside yaştır.

GENÇ CİLDLERDE; salgılama normal, hücre yenilenmesi hızlı, üst tabaka tazedir. Cilt siyah nokta ve sivilce oluşumuna eğilimlidir.

ORTA YAŞLARDA; Yaş ilerledikçe ciltte kuruma meydana gelir, yağ salgılaması ve hücre değişimi yavaşladığı için cilt dış etkenlere karşı korumasız kalır, suyunu kaybetmeye başlar. Kolajen ve elastin proteinleri azaldığı için kuruluğa bağlı çizgi ve sarkmalar görülür.

OLGUN YAŞLARDA; Olgun ciltlerde ise yaş faktörüne bağlı olarak, kas yapısı zayıflar, vitaminlerini yitiren ciltte çizgi ve kırışıklıklar derinleşir.

Cildimizin en büyük düşmanı da güneş enerjisidir. UVB ve UVA ışınlarından etkilenen cilt melanin üretimini azaltır. Bu sebeple cildi güneşe karşı korumak gerekir. Cildinizin daha uzun ömürlü, sağlıklı, genç, canlı ve ışıltılı görünmesini istiyorsanız bakımına önem vermelisiniz.

Günlük Cilt Bakımı

  • Cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir.
  • Çevreden biriken kirlerin, ter yağ gibi kişisel salgılarımızın ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.
  • En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektedir.
  • UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kullanmak
  • Normal cildin bilhassa yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.

 

Kuru Cilt Bakımı

Kuru ciltlerde kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir. Hassas yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin , hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı ciltlerde aşırı yağlı ürünler, hassas ciltlerde ise uygun daha az hasar verecek narin ürünler tercih edilebilir. Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyicileri tercih edin. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durun. Losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiricileri tercih edin. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir.

Yağ içermeyen (oil-free) güneşten koruyucuları kullanın!

Cildinize fazla parlak diyerek, yağı kurutmak için sert sabun, alkol, fırça, kese kullanmayın. Cilt temizliğini günde 2-3 kezden fazla yapmayın.

Karma Cilt Bakımı

Kozmetik ürün olarak T bölgesi; yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert etkililerdir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulayacağınız nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir.

Cildinize Yağ içermeyen güneşten koruyucular kullanabilirsiniz!

Cilt Bakım Ürünlerinin İçeriklerinden Bazıları ve Güneşten Koruyucular

Kırışıklık ve güneş hasarını önleyen en etkili ürün güneşten koruyuculardır. UVB ve UVA ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan , güneşten koruyucu faktörü (SPF) 15 ve üzeri olan ürünler cildin yaşlı görünmesini önlemektedir. Düzenli olarak güneşten koruyucu kullanmak derin kırışıklıklar ve koyu lekelerin oluşmasını engellemektedir.

Tretinoin ve Türevleri

Güneşin zararlı etkilerinden olan yüzdeki ince kırışıklıklar, koyu lekeler veya kabalaşmaya karşı etkilidir. Cilt renginin açılmasına, yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

AHA (Alfa Hidroksi Asitler)

Şeker kamışı, elma, üzüm ve limon gibi bitki ve meyvelerde doğal olarak bulunan asitlerdir. Cilt üzerindeki ölü hücrelerin dökülmesi ve bu sayede daha düzgün, yumuşak, renk düzensizliği olmayan yeni bir cilde kavuşulması sağlanmaktadır. AHA aynı zamanda cildin üst tabakası altındaki bağ dokusunun daha iyi üretimini, su kaybının ve ince kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır.

Kaçınılması gereken içerikler

Propilen glikol veya sorbital bilhassa hassas ciltlerde tercih edilmez.